Bakaláři

 

Akce

Stránka 1 z 8  > >>

  datum 15.červen 2018 10:30   autor Zaslal: Hanka Lukešová

 Unikátní současná německá hra Kai Hensela – Válka profesora Klamma pojednávající o smyslu školství je deset let nejhranější hrou v Německu. Svým kontroverzním tématem zasahuje jak studenty, tak i jejich pedagogy. Divadlo Minor ji hraje studentům přímo v jejich třídě. V roli profesora Klamma exceluje Oldřich Navrátil.

„Škola je nutnost. Tou byla vždycky, tou bude vždycky a učitelé stejně jako žáci vděčí této nutnosti za svou vzájemnou existenci.“ Na jedné straně mlčící třída studentů, na druhé straně profesor literatury. Před rokem se na tomto gymnáziu stala tragédie, která navždy poznamenala životy všech studentů i pedagogů. Žáci viní z celé nešťastné události právě profesora Klamma. Vyhlásili mu válku mlčením. Profesor se všemi možnými způsoby snaží obhájit své zásady, svoji pravdu i nevinu.

Po velmi zdařilém představení následovala beseda na toto téma. Zpočátku byli studenti rozpačití, ale v závěru již diskuze probíhala velmi svižně. I po představení někteří studenti živě probírali situace, které je citlivě zasáhly.

  

  datum 22.květen 2018 11:58   autor Zaslal: Petr Fiala
V pondělí 21. 5. jsme se zúčastnili akce Revolution Train, neboli protidrogového vlaku. Dozvěděli jsme se zde mnoho nových informací týkající se následků braní drog a průběhu závislostí na lehkých i tvrdých drogách. Program byl zpracován moderní digitální technologií a podán jako skutečný příběh. Celý děj byl interaktivní s vážnou stránkou následků. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je být vyslýchán, zavřen ve vězení nebo se nacházet ve špinavém drogovém doupěti. Děkujeme za silný zážitek. 
Anna Mourková, G4

  datum 18.květen 2018 10:46   autor Zaslal: Hanka Lukešová

Na 24. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení a ocenění nejlepších mladých autorů, kteří zaslali svou práci do literární soutěže STALO SE VE 20. STOLETÍ.

Úkolem dětí bylo popsat osobnost, vynález nebo událost 20. století, kterou považují za převratnou. Ve třech věkových kategoriích (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a střední školy) porota hodnotila téměř 550 prací.

Výběr témat se rozpínal v celé myslitelné šíři a připomněl historické milníky, tragické války, zásadní objevy i hrdinské činy. Bez povšimnutí nezůstaly ani ZOH v Naganu nebo hormonální antikoncepce. Ale i malé objevy stojí za povšimnutí, někdo z autorů naštěstí nezapomněl ocenit vznik malých poznámkových lepících papírků. Co bychom, dámy, dělaly bez podprsenky? Převrat pro jiného byl seriál Gumídci. Bez WC se neobejdeme nikdo a díky bohu, že existuje Nutella!

Literární vyzrálost a kreativita některých prací překračovala věk svých autorů. Ti nejlepší si odnesli dárky a také osobní hodnocení spisovatele a předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky.

Do desítky nejlepších prací ve 2. kategorii (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) se dostala práce Mikuláše Čopa (G3) s názvem Černobyl. Je to vynikající úspěch, neboť v této kategorii soutěžilo nejvíce zaslaných - 280 prací !!! Miki se sice neumístil v první trojce, ale dle slov Martina Vopěnky mu umístění uteklo o vlásek. Nevadí…. i tak je to výborný výsledek a pro Mikiho bezvadná zkušenost.

Práce si můžete přečíst na http://www.rostemesknihou.cz/stalo-se-ve-20.-stoleti-vitezne-literarni-prace-aa3507/.

  datum 10.květen 2018 12:38   autor Zaslal: Petr Fiala

Ve čtvrtek 3. 5. se uskutečnilo okresní kolo ve volejbalu. Naši studenti nižšího gymnázia odehráli okresní kolo v chodovské sportovní hale. Chlapci nastoupili ke 4 utkáním. Dvě z nich dokázali vyhrát, ale na body a skóre skončili na 4. místě. Starší dívky měly o zápas méně a suverénně skončily na vynikajícím 1. místě a postoupily do krajského finále. 

To se konalo 9. 5. v hale míčových sportů v Karlových Varech. Cíl byl jasný, postoupit do kvalifikace na republikové finále. To se nakonec povedlo a holky bez ztráty setu zvítězily v krajském finále. 

Vzhledem k tomu, že republikové finále se koná v našem kraji, zajistily si tak přímý postup do tohoto finále a nemusí hrát kvalifikaci. 

Všem děvčatům patří poděkování za reprezntaci školy a držíme palce při republikovém finále. 

  datum 24.duben 2018 8:53   autor Zaslal: Hanka Lukešová

Středoškolská odborná činnost (zkratka SOČ) je od roku 1978 každoročně pořádaná celostátní soutěž odborných prací talentovaných studentů českých (dříve československých) středních škol. Oficiálním vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, organizaci zajišťuje Národní institut pro další vzdělávání.

Letos jsme se po odmlce přehlídky opět zúčastnili, a to prací Daniela Grigara (G7) – Inovace výuky využitím QR kódů. Krajské kolo se již tradičně konalo na Gymnáziu v Chebu a Dan získal krásné 2. místo. Gratulujeme!!!!

  datum 23.duben 2018 12:22   autor Zaslal: Hanka Lukešová

Retrospektivní výstava výtvarníka, performera, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka představila prostřednictvím obrazů, objektů a dokumentů akcí stěžejní aspekty autorova díla. Program seznámil studenty G5 s jeho originálními uměleckými akcemi z 60. let, aktivitami skupiny AktuaI i mezinárodního hnutí Fluxus, s provokativními objekty či postmoderně kompilačními díly z 90. let i obrazy, objekty a instalacemi z posledního desetiletí. Jedná se o „nejznepokojivější osobnost českého umění, jednoho z nejdůležitějších českých umělců posledních desetiletí a autora mimořádné invence i přesné koncepce“ (Jiří Valoch). Jeho krédem je dělat vše trochu jinak, tvořit v tradičních i netradičních kategoriích a formách, proměnit všední, obyčejné, konvenční, banální, kodifikované v něco jiného, překvapivého, odlišného, nacházejícího nové významy, pracujícího s paradoxem, spojujícího nespojitelné… Erupce Knížákových nápadů je možná leckdy zhmotněna poněkud ledabyle, bez rukodělné pečlivosti, bez propracování motivů a detailů, ale nechybí jí nadsázka či odkazy a šifry s významovým podtextem, jejichž odhalení vyžaduje aktivního diváka. Není to umění líbivé, přesto se „líbí“ spoustě návštěvníků, kteří za ním přijíždějí i ze vzdálených koutů republiky. Samozřejmě se i některým diváků nelíbí, ale rozhodně nikoho nenechá apatickým, vyburcuje k reakci. I naši studenti přistupovali k dílům někdy s rozpaky, jindy nepochopili souvislosti vzniku, i u nich se však 100% podařil autorův záměr – šokovat a přemýšlet nad dílem. Kromě komentované prohlídky výstavy program obsahoval i jednoduchou tvůrčí činnost inspirovanou postmoderními tvůrčími principy, kde dílko nejen vytvořili, ale museli ostatním sdělit smysl a cíl své práce.

  datum 23.duben 2018 9:24   autor Zaslal: Hanka Lukešová

Osobní setkání se spisovateli je vždy velmi cennou zkušeností. Tím spíše, když se jedná o autorku populárně naučné literatury, která svými díly přibližuje životy autorů, se kterými se studenti v ukázkách seznamují ve svých čítankách či hodinách výkladu literatury. Málokdo ze studentů však dále pátrá v životě autorů a už vůbec ne v jejich korespondenci.

Martina Bittnerová ve svých knihách však ano. A její semináře byly opravdu zajímavé. Určeny byly pro žáky nižšího i vyššího gymnázia. A témata seminářů?

Jak vzniká kniha – od prvotního nápadu až k finální knize. Seminář seznámil studenty s tím, jakým způsobem se pracuje s informacemi a následně pak se vzniklým rukopisem – korektury, grafické zpracování, tisk atd.

Velikáni za zrcadlem – představil nejslavnější české spisovatele 19. století – Boženu Němcovou a Karla Hynka Máchu. Jaké měli dětství, záliby, umělecké osudy? 

Dopisy přátelství – výběr z dopisů Karoliny Světlé a Boženy Němcové byl doplněný vyprávěním o nevšedních osudech těchto dvou spisovatelek, které spojovalo po jistou dobu velmi důvěrné přátelství.

Další semináře pak byly zaměřeny na jednotlivé autory – Marii Majerovou, S. K. Neumanna, Viktora Dyka a Jiřího Karáska ze Lvovic.

„Historie pro mě znamená určitý druh dobrodružství, kdy objevuji zajímavá fakta a neobjevuji je jen pro sebe, ale následně je zpracovávám pro čtenáře. Označila bych to svým způsobem za detektivku, kde samozřejmě pachatelem bývá povětšinou sám hrdina příběhu. Bohužel si většina z nich za své životní karamboly mohla sama,“ říká autorka.

Přestože řada faktů studenty překvapila, ukázalo se, že i spisovatelé žijí běžný život se všemi jeho podobami.

  datum 13.duben 2018 13:34   autor Zaslal: Hanka Lukešová

Ve středu, 11.4.2018, jsme se jako každý rok zúčastnili unikátního projektu Planeta Země 3000. Letos však s tím rozdílem, že se celá akce neuskutečnila v hotelu Thermal, ale ve společenském sále Grandhotelu Pupp.

Projekt Planeta Země 3000, jehož hlavním partnerem je časopis Koktejl, se snaží diváky seznámit s cizími kulturami a těžko přístupnými oblastmi turisticky málo navštěvovaných zemí. Celým projektem provází diváky cestovatel Adam Lelek, který se tentokrát vydal poznat krásy Myanmaru. Cestovatel si stanovil hned několik cílů, jak diváky seznámit s barmskou říší. Kromě politiky, historie, náboženství a hlavního města ukázal život tradičního kmene pavoučích žen, za kterými se musel vydat stovky kilometrů do vnitrozemí. Vzhledem k obtížnému terénu použil terénní motorku. Dalším úkolem bylo najít třetího největšího hada – krajtu mřížkovanou, což se mu ale nepovedlo.  Na své cestě ochutnal celou řadu tradičních pokrmů, například netopýra, žábu, šváby, jediné, co odmítl, byla kočka. Na svém putování zdokumentoval i život tzv. mořských cikánů, se kterými putoval na jejich tradičních, za sebou svázaných loďkách.  Zde se nemusel potýkat s náročnými přírodními podmínkami i přísným režimem Myanmaru.

Výsledkem práce Adama Lelka je další, skvělý dokument.

za G5   A. Kolihová, N. Morová, J. Mikutová, D. Čížková

 

  datum 12.duben 2018 8:54   autor Zaslal: Petr Fiala

 

  datum 27.březen 2018 13:15   autor Zaslal: Hana Stýblová

 

Dne 19.3.2018

 

 

 

© 2011-2019 Gymnázium & SOŠ Chodov