Bakaláři

 

 

EVVO

  datum 6.červen 2017 17:35   autor Zaslal: Monika Petriláková

V sobotu 20. května se v Chodově jako každoročně konalo krajské kolo přírodovědné soutěže „Zlatý list“. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Mladší kategorie se z naší školy zúčastnily dva týmy Kosatky a Mimoni složené ze zástupců třídy G1. Ve starší kategorii nás zastupovaly rovněž dva týmy – Unicorni (6 žáků z G2) a Týpci (6 žáků z G3). Na žáky čekala dlouhá trasa, na které museli zodpovídat a plnit zapeklité úkoly. 

  datum 24.květen 2017 8:51   autor Zaslal: Hana Stýblová

Ve středu 17. 5. 2017 jsme se vypravili na chodovské sídliště nedaleko školy, abychom se pod odborným vedením pracovníků technických služeb města Chodova pokusili zasadit náš třídní strom! Vyvoleným se stal javor klen.

Nejprve nás čekal nelehký úkol vyhloubit dostatečně velkou jámu. Lopata, rýč a krumpáč putovaly postupně z ruky do ruky, statečně jsme zápolili s nářadím a chvílemi u toho bylo hodně veselo.

Pomohli jsme javor správně usadit, zakolíkovat a zahrnout hlínou, uvázat a pořádně zalít mnoha litry vody.

Zbývalo popřát našemu stromu, aby rostl do krásy a společně se vyfotit. Snad se pod ním za pár let sejdeme ve stejném počtu také s maturitním vysvědčením, kdo ví?

Děkujeme tatínkovi našich dvojčat panu Peřinovi za neopakovatelný zážitek i za zajímavé informace o přírodě, o které se s námi podělil.

 

  datum 17.květen 2017 12:23   autor Zaslal: Veronika Honsová
      Dne 16. 5. 2017 navštívila třída PEG 2 Školní statek v Chebu. Byly tu pro ně připraveny dva programy.
     Prvním byl program Mléko není mléko. V tomto programu se studenti dozvěděli spoustu informací o zažívání býložravců, o možnostech zpracování mléka a naučili se dojit krávu na trenažéru. Udělali si vlastní sýr, který si poté odnesli domů.
     Ve druhém programu s názvem Jak na louce vyrostl svetr, poznali studenti spoustu druhů rostlinných, umělých či živočišných vláken a naučili se mýt, tkát a česat vlnu. Nakonec si mohli vyrobit antistresovou plstěnou kuličku nebo dredy. Samozřejmou součástí byla prohlídka farmy, kde si každý našel své oblíbené zvíře.
 
Hegenbartová Veronika
  datum 14.květen 2017 19:53   autor Zaslal: Monika Petriláková
Třídy G1 a G2 se v úterý 2.5. zúčastnily environmentálního programu Jak vznikají zdravé potraviny.  Za tímto programem jsme se museli v zamračeném počasí vydat na Ekofarmu Kozodoj ve Staré Roli.
 
Ekologický výukový program nám přiblížil život hospodářských zvířat. Lektorky nás seznámily s potřebami jednotlivých zvířecích druhů a zajímavé pro nás určitě bylo porovnání, jak se žije hospodářským zvířatům ve velkochovech a na ekologických farmách. Konečně jsme se také dozvěděli, co znamenají pojmy - biomléko, biovejce, biomaso, biozelenina a v čem se vlastně liší od konvenčních potravin.
 
Během celého programu jsme se ke všem zvířatům dostali opravdu velice blízko, a tak jsme si celý výlet i přes nepřízeň počasí užili.
  datum 13.duben 2017 11:43   autor Zaslal: Monika Petriláková
Gymnázium a SOŠ Chodov, p. o. se stala jedním z organizátorů celorepublikové akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko. Tato dobrovolnická akce má za cíl uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Náš úklid byl zorganizován na úterý 11.4. Zúčastnilo se skoro 150 žáků naší školy spolu s 10 učiteli a rovněž se k nám připojilo 50 žáků z 2.ZŠ v Chodově s paní učitelkou Fedorkovou.
 
Rozdělili jsme se do 5 skupin a šli jsme uklízet několik míst – výsypku nad nádražím, stezku ke Staré Chodovské, zahrádkářskou kolonii, okolí Spartaku Chodov a také Bílé vody. Počasí nám nakonec vůči nepříznivé předpovědi vcelku přálo a tak jsme uklízeli přes tři hodiny a nasbírali jsme neskutečné 2,36 tuny odpadu.
 
Chtěla bych tímto poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se zapojili a také panu Brožovi z Chotes s.r. o., který nám zajistil rukavice, pytle na odpadky a odvoz nasbíraného odpadu.
 
  datum 2.duben 2017 16:51   autor Zaslal: Monika Petriláková

29.3.2017 se v hotelu Thermal promítal další ze vzdělávacích dokumentů z cyklu Planeta země 3000. Letošní díl tohoto každoročního projektu se zabýval největší, nejlidnatější a nejznámější zemí Jižní Ameriky, Brazílií. Po čas promítání byl dokument provázen komentáři zkušených publicistů. Cestu po koutech exotické Brazílie s námi podstoupil neohrožený a nám již dobře známý fotograf a cestovatel Adam Lelek.

Film divákům ukázal, jak i tak nádherné město, jako je Rio de Janeiro, dokáže být nebezpečné díky svým rozsáhlým slumům – favelám. Film také představil život domorodých kmenů, které jsou odříznuté od civilizace a žijí dál primitivním způsobem života, i jaké krásy skrývá Amazonský prales. Jedná se o unikátní naučný zážitek, který by nikdo neměl propásnout.

M. Dubovský, M. Kocmánková, Mai thu Ha, U. Matoušová

  datum 24.březen 2017 9:22   autor Zaslal: Monika Petriláková
V rámci vzdělávání žáků v ekologii se třídy PEG1, PEG2 a G7 zúčastnily filmového promítání dokumentárních filmů o tomto tématu.
 
Akce probíhala v klubu Crux v Karlových Varech. Žáci zde mohli shlédnout krátké filmy a spoty, které názorně ukazovaly dnešní situaci na poli této problematiky a staly se vítěznými snímky na Ekotopfilm festivalu. Vsuvkou programu se stala prezentace, které byla zaměřena na Českou republiku. Žáci se tak mohli dozvědět, jak se tento odpad zde zpracovává, kolik je zde kontejnerů apod.  Studenti byli za své postřehy a odpovědi na otázky odměněni v podobě malých kontejnerů a dalšími drobnými dárky.
 
Tato akce byla poučná, zvláště pro ročníky zabývající se ekologií. Motivující byla ale i pro ostatní. Přednášející měli znalosti k dané problematice, čímž obohatili promítání. S nadhledem dokázali diskutovat, vyslechnout si názory ostatních a zodpovědět jejich dotazy.
 
-Valerie Šlajerová, G7 -
 
  datum 24.únor 2017 11:15   autor Zaslal: Monika Petriláková
V únoru přijeli na naší školu dva odborníci z Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem, aby našim studentům představili výsledky svých výzkumů a biologii trochu více z blízka.
 
Bít či nebít predátora?
První přednášku pro třídy PEG1 a PEG2 připravil RNDr. Michal Němec, PhD. Pojednávala o znalosti ptáků rozpoznat predátory v blízkosti svého hnízda a na základě toho proti nim začít bojovat a chránit své teritorium. Přednášející vyprávěl o experimentech, kdy na různých maketách dravců zkoušeli reakce ptačích rodičů. Musí se podle druhu predátora rozhodnout. Obětovat mláďata nebo si to rozdat s krahujcem? Ohrozit tím svůj život a nezajistit další potomky? Začít bojovat s malým dravcem, když jen možná prolétá okolo a upozornit tak na hnízdo s mláďaty? Je to zkrátka každodenní boj o přežití a my jsme o něm měli možnost slyšet více. 
 
Etologie
O Etologii jsme se toho dozvěděli mnoho na dvouhodinové přednášce od doc. RNDr. Evy Jozífkové Ph.D. & Ph.D. Cílem přednášky bylo vyložit a na příkladech ukázat některé základní principy a pojmy etologie, sociální biologie a behaviorální ekologie. Tyto principy většinou vycházejí z propracovaných a dobře uspořádaných poznatků a představ o chování zvířat. Výsledky těchto studií nám byly předloženy jednoduchou a milou formou. Víte například, proč vás vaši domácí mazlíčci vždy vítají olíznutím, jak to že mláďata vždy poznají svou matku nebo proč všechna mláďata vypadají tak roztomile? Pokud ne, zeptejte se žáků ze tříd G3 a PEG2, jistě vám to prozradí.  
  datum 15.únor 2017 11:27   autor Zaslal: Veronika Honsová
     Dne 25.1.2017 se vybraní žáci z nižšího i vyššího gymnázia účastnili místního kola celostátní soutěže Young People in European Forests, ve zkratce YPEF. 
     Žáci pod dozorem paní učitelky Honsové vytvořili celkově čtyři týmy. Tři týmy z vyšší a jeden tým z nižší kategorie. Soutěž se konala v budově Střední pedagogické školy, gymnázia a VOŠ v Karlových Varech.              
     Zahájení soutěže bylo slavnostní. Studenti si poslechli dvě tradiční myslivecké skladby v podání zkušených trubačů. Poté se všichni přemístili do místnosti, kde vyplnili vědomostní test o lesích, lesní pedagogice a právu.
     Druhá část soutěže bylo poznávání rostlin, zvířat ale i lesnických strojů. Studenti zde měli poznat například tchoře tmavého, kamzíka horského, vřesovec nebo vyvážecí soupravu.     

  datum 2.listopad 2016 12:24   autor Zaslal: Monika Petriláková
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze připravila pro všechny nadšence a budoucí studenty oboru chemie nabitý dvoudenní program, jehož jsme se během podzimních prázdnin zúčastnili i my, žáci třídy G8, pod vedením paní učitelky Mgr. Petrilákové.
 
Na úvod nám byly představeny všechny katedry a možnosti studia spolu s tamější knihovnou. Následně jsme byli rozděleni do skupin na praktická cvičení.  Měli jsme možnost připravit si svou vlastní methyloranž či stát se chemickým detektivem. K večeru pak nechyběli ani přínosné přednášky o biochemii, jedech v historii, nanochemii apod.
 
Součástí programu byl i společně strávený večer. Doktoranti spolu s profesory pro nás nachystali chemickou show pojatou humornou scénkou s chemickými pokusy. Na závěr pro nás „uvařili“ domácí zmrzlinu z tekutého dusíku a tím tak báječně zakončili večer.
My jsme si tak odnesli skvělé vzpomínky a zážitky a příští rok tento program doporučuji všem zájemcům o studium chemie.                                                                                                                                                                 Karolína Malá, G8
 
 
  datum 21.duben 2016 16:28   autor Zaslal: Veronika Honsová

Dne 14.4. 2016 se třídy PEG1 a část třídy G4 vydaly do Doupovských vojenských lesů. Naším úkolem se stalo pomoci s výsadbou stromů, což pro nás bylo nečekané a nové, ale směle jsme se pustili do nelehké práce.

 

 

  datum 17.duben 2016 15:35   autor Zaslal: Monika Petriláková

Koncem března se celá škola vydala do Karlových Varů do hotelu Thermal na populární multipředmětový vzdělávací projekt Planeta Země 3000. Projekt probíhá ojedinělou formou - pomocí poutavých fotografií, videosekvencí, hudby a naživo komentovaným výkladem moderátorů. Poselství letošního programu "Filipíny - za obry a trpaslíky" bylo nejen přinášet poznání ale přiblížit dětem i životní hodnoty.

         

  datum 4.duben 2016 16:56   autor Zaslal: Veronika Honsová


Dne 22.3 za na naši školu přijel Mgr. Jan Pačes, Ph.D. a naše třída G3 se zúčastnila přednášky s názvem „Člověk a šimpanz aneb lekce od bratranců". Tuto přednášku ocenili zejména ti, kteří se rádi zabývají přírodopisem a především stavbou těla různých živočichů. 

  datum 29.březen 2016 13:41   autor Zaslal: Veronika Honsová
Dne 21.3. 2016 se žáci třídy G5 a PE1 vydali do Ekocentra v Chebu, aby si tam vyzkoušeli plno zajímavých aktivit spojených s obilím a bylinami. Zúčastnili jsme se konkrétně dvou programů, které tamější Ekocentrum nabízí. Byly to: Zasaď třeba chleba a Babka kořenářka.     
  datum 11.březen 2016 16:41   autor Zaslal: Monika Petriláková

Ekocentrum v Chebu poskytuje výukové zázemí pro žáky zemědělských i technických oborů, ale zároveň nabízí výukové ekologické programy. Během programů žáci získají informace o chovatelství zvířat či pěstování rostlin. Žáci třídy G2 měli příležitost zúčastnit se výukového programu Živočichové v zemědělské krajině. Na farmě se potkali s nejběžněji rozšířenými hospodářskými a domácími zvířaty.

  

  datum 2.březen 2016 10:01   autor Zaslal: Albín Očkay

Pro žáky nižšího gymnázia byl ve čtvrtek připraven zajímavý environmentální výukový program. Mnoho "nej" ze světa zvířat představil žákům tříd G2 a G3 výukový program Nej nej nej. Během prezentace viděli fotografie a srovnání způsobu života zvířat z celého světa. Dozvěděli se například, které zvíře je nejmenší, nejrychlejší, nejsilnější nebo které se dožije nejvíc let.  Kolik informací si žáci zapamatovali pak prověřil závěrečný kvíz.

 

  datum 19.únor 2016 10:30   autor Zaslal: Albín Očkay

Třída G6 se minulou středu vypravila do Prahy na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Tam na ně čekali odborníci, kteří pro ně měli připravená praktická cvičení z chemie a biologie.

  

  datum 2.únor 2016 7:02   autor Zaslal: Veronika Honsová

Dne 25. ledna, 2016 se žáci naší školy zúčastnili ekologické soutěže "Mladí lidé v evropských lesích" (Young People in European Forests). Konalo se tak na Pedagogické střední škole v KV a zájem byl doslova rekordní. Dokonce osmasedmdesát žáků z jiných škol se nám stalo konkurencí, což překonalo všechno očekávání. 

  datum 20.leden 2016 12:16   autor Zaslal: Albín Očkay

Třída G6 se stala členy CO2 ligy, tzn. že již od konce října plní úkoly zadané ekologickým institutem Veronica na témata týkající se klimatických změn. V průběhu soutěže plní různé úkoly, debatují o nich a navrhují zlepšení daných problémů.

     

  datum 8.listopad 2015 19:34   autor Zaslal: Monika Petriláková
V současné době se stále více hovoří o právech zvířat, zvyšuje se právní ochrana zvířat, stále více lidí se stává vegetariány z morálních důvodů. Nicméně problém zůstává otevřený: co vlastně jsou práva zvířat? Existují vůbec práva – práva obecně, nejen práva zvířat?
  datum 27.květen 2015 15:13   autor Zaslal: Monika Petriláková

V pátek 8. května se v Chodově jako každoročně konalo krajské kolo přírodovědné soutěže „Zlatý list“. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Mladší kategorie se z naší školy zúčastnil čtyřčlenný tým Týpci složený ze zástupců třídy G1. Ve starší kategorii nás pak zastupovaly týmy dva – Gé na druhou (6 žáků z G2) a Petriho misky (6 žáků z G3). Na žáky čekala dlouhá trasa, na které museli zodpovídat a plnit zapeklité úkoly. 

  

  datum 7.říjen 2013 9:31

Od května do září letošního roku naši žáci Simona Jiříková a Radek Maxa společně s paní učitelkou Mgr. Lucií Koudelkovou neúnavně pracovali na realizaci projektu „Rekultivace pramene ANITA“. O samotném projektu a jeho realizaci jsme vás na našich stránkách již dříve informovali. Výsledek realizace sklidil obrovský ohlas u široké veřejnosti, o čemž svědčí velké množství děkovných a pochvalných e-mailů, ale i osobních pochval samotnými návštěvníky pramene. Bylo úžasné sledovat, jak pramen vstává z mrtvých a stává se z něj pomalu ale jistě hojně navštěvované místo. Už tohle byla pro náš tým obrovská výhra!                             
Avšak stále jsme netušili, jak obstojíme v konkurenci ostatních realizovaných projektů z celé České republiky. V pátek 4. října jsme tedy nastoupili s prezentací našeho projektu při vyhlášení výsledků celostátní soutěže „Voda pro život“, pořádané Institutem aplikované ekologie Daphne ČR, v nádherném jihočeském městě Třeboň. Je třeba podotknout, že konkurence byla opravdu silná. Zkrátka výběr z nejlepších projektů v celé ČR, které excelovaly v 1. kole této soutěže a kterým byla, stejně jako nám, poskytnuta dotace na realizaci vlastních projektů.                          
Avšak po skvělé závěrečné prezentaci Radka a Simony měla porota jasno…Náš projekt ohodnotila jako nejlepší ze všech! Snad ještě dříve, než jsme si mohli naši výhru uvědomit, se rozpoutal kolotoč poskytování rozhovorů do rádií, televize i novin. Velmi cenná zkušenost!                               
Skvělé je také to, že konečně můžeme dokázat veřejnosti, že na naší škole vychováváme úžasné mladé lidi, kterým není lhostejné, co se okolo nich děje, a kteří se dokáží sami aktivně podílet na zlepšování kvality svého okolí. A myslím, že si mohu dovolit tvrdit, že většina našich žáků chápe, že co se týká současného stavu naší planety, je potřeba začít více dávat než brát. A to je myšlenka, ke které je dnes potřeba vést mládež, abychom
si mohli naši planetu ještě dlouho užívat.                                
Proto doufáme, že budeme moci znovu a znovu dokazovat, že vedeme naše žáky tím správným směrem, jelikož právě v jejich rukou leží celá naše budoucnost.       

Podívejte se na závěrečné video z naší prezentace na http://www.youtube.com/watch?v=2Nv3f80QjTU      

  datum 9.září 2013 20:29

V březnu letošního roku exceloval tým studentů našeho gymnázia, v konečném složení Simona Jiříková a Radek Maxa, pod vedením Mgr. Lucie Koudelkové v celostátní soutěži Voda pro život, pořádané Institutem aplikované ekologie Daphne ČR, s vlastním projektem Rekultivace pramene ANITA. Díky skvělému umístění získal tým možnost svůj projekt realizovat, a to díky poskytnuté finanční dotaci od Nadace CocaCola, která celou soutěž financuje. 

© 2011-2019 Gymnázium & SOŠ Chodov